SaglikTR.Net

Gönderen Konu: MUTLU OLMANIN YOLLARI  (Okunma sayısı 414 defa)

SaglikTR

  • Newbie
  • *
  • İleti: 5
  • Karma: +0/-0
  • Yeni Üye
    • Profili Görüntüle
    • SaglikTR
MUTLU OLMANIN YOLLARI
« : Nisan 19, 2020, 02:36:38 ÖS »
MUTLU OLMANIN YOLLARI

Mutlu olmak kimileri tarafından çok kolay, kimileri için ise çok zor. Siz hangi kategoride olursanız olun mutlu olmanın yolları ve mutlu olmanın faydaları ile ilgili bu makaleyi okuduğunuzda hayata bakış açınız ve olayları yorumlama biçiminiz değişebilir. Bunun sonucunda da daha mutlu olabilirsiniz ya da mutlu olmak  için  önemli adımlar atmayı öğrenebilirsiniz. Daha önce her türlü gelişiminizi desteklemek açısından sağlıklı yaşam ve stresten kurtulmanın yolları başlıklı makalelerimizi sizlerle paylaşmıştık. Bu yazılarda olumlu düşünmenin de önemi üzerinde durmuştuk. İşte mutlu olmanın yolları arasında olumlu düşünme de göz ardı edilemeyecek önemdedir. İşte bu yazıda en etkili mutlu olma yolları üzerinde durmaya karar verdik ve yine bilimsel makaleleri araştırıp sizlerle paylaşmak istedik.

Mutlu olmanın yolları

Bazıları mutluluğu parada, bazıları malda mülkte ararken, bazıları kendini kariyerine adar ve o şekilde mutlu olur. Yani mutlu olmak biraz da kişinin hayat amacına ve o amacı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine de bağlıdır. Kimilerinin bir amacı bile yoktur. Amacı olmayan insanın mutlu olması beklenebilir mi? İnsanın büyümesi sırasında geçirdiği evreleri düşünecek olursak; çocuklar hayal kurar, oyun peşinde koşar ve oyun ile mutlu olabilir. Biraz daha büyüyen ve ergenlik dönemine giren genç çocukluk ile yetişkinlik arasında gelgitler yaşayabilir. Sosyalleşmek ve arkadaşlarıyla bir arada olmak onu mutlu edebilir. Daha yetişkinler ise bir şeyleri başarma özellikle çalışma ortamında başarı olma gibi durumlarla mutlu olabilir. Yaşlılar ise geçmişte yaptıkları ile övünerek ya mutlu olurlar ya da yapamadıklarını düşünerek mutsuz ve umutsuz olurlar. Yani yaş grubu değiştikçe mutlu eden etkiler de değişebilmektedir. Mutlu insanlar daha sağlıklıdır sözü ne kadar doğrudur bilinmez ancak mutlu olmanın size sağlayacağı bir çok yarar vardır. Bunlar aşağıda özetlenmiştir.

Mutlu olmanın faydaları

Mutlu olmak, günümüzde üzerinde çalışılan hatta bilimsel araştırmalar yapılan bir konudur ya da durumdur. Özellikle mutlu olmanın sağlığa olumlu etkileri bir çok çalışmada ya da bilimsel araştırmada incelenmiştir. Birçok çalışmada mutlu insanların evlilik, arkadaşlık, gelir elde etme, meslek hayatı, iş performansı ve sağlık gibi hayatın birçok alanı karşısında daha başarılı oldukları gösterilmiştir.

Kira M. Newman, “Mutluluğun sağlığınız için 6 faydası” adlı yazısında mutluluğun faydaları şu şekilde sıralamıştır.

Mutluluk kalbinizi korur. 2010 yılında yapılan 10 yıl süren bir araştırmada mutlu insanların daha az kalp problemi olduğu görülmüştür.
Mutluluk bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Buna örnek olarak yapılan 1987 yılında yapılan bir çalışmada (4) ruh halinde değişimlerin sağlığı ve bağışıklık sistemini etkilediği bulunmuştur. Yine 2006 yılında bir çalışmada (5) ise pozitif düşünen insanlarda bağışıklık sistemi ile ilişkili olan sağlık durumlarını olumlu yönde etkilediğine dair kanıtlar bulunmuştur.

Mutluluk stresle mücadele eder ve onunla savaşır. Yapılan bir bilimsel çalışmada pozitif düşüncelerin stresi azaltma yönünde veriler elde edilmiştir.
Mutlu insanlar daha az acı ve ağrı çekerler. Bunun hakkında 2005 yılında yayınlanan bilimsel bir makalede  bahsedilen 124 kadınla yapılan araştırmada negatif duyguların yüksek ağrı seviyeleri ile arasında ve pozitif duygular ile düşük ağrı seviyeleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.

Mutluluk hastalıklarla mücadele eder. 2008 yılında göğüs kanserine yakalanmış ve sağlıklı kadın hastalarla yapılan araştırmaya (8) yaşları 45 altında olan toplam sağlıklı ya da göğüs kanseri olan 622 kadın ile yapılmış ve yaşam olayları, depresyon düzeyleri ile düşünce biçimleri incelenmiş ve sonuçta sağlıklı bireylerin önceki yıllardaki depresyon düzeyleri daha düşük ve mutluluk seviyeleri de daha yüksek çıkmıştır.
Mutluluk yaşamı uzatır. Yine bu konu ile ilgili yapılan bir yığın çalışmada mutluluk ve yaşam süreleri incelenmiştir.

Mutlu olmanın faydaları yukarıda da ifade edildiği gibi bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır peki ama mutlu olmak o kadar kolay mı ki bu faydalardan yararlanalım diyorsanız aşağıda uzmanların tavsiye ettiği mutlu olma yolları sıralanmıştır.

Mutlu olmanın yolları

Uzmanlar mutlu olmak için bazı öneriler de bulunmuşlardır. Örneğin Jeff Haden bilimsel makalelerden örnekler vererek açıkladığı yazısında mutlu olmanın yollarını  şu şekilde sıralamıştır

Her gün 7 dakika egzersiz yapmak yeterli olabilir.
Yeterince uyumak da mutlu olmanızı sağlayabilir.
Arkadaşlarla ve aileyle vakit geçirmek de mutluluk için iyidir, para ise mutluluk satın alamaz.
Dışarı çıkmak mutlu olmak için bir yoldur.
Başka insanlara yardım etmek de mutlu olmanın yolları arasında sayılabilir.
Gülme çalışmaları yapmak da mutluluk getirebilir.
Tatil ya da gezi planı yapmak da mutlu olmak için etkili bir faktördür.
Mutluluğun yollarından biri de meditasyon yapmaktır.
Yeterince uyumak, olumsuz duyguların azalmasını da sağlar. Yapılan bir araştırmada uykunun negatif duygulara olan hassasiyeti etkilediği kanıtlanmıştır.

Mutluluk formülü

Sagliktr.net olarak biz ise mutlu olmanın yollarını şu şekilde sıralayabiliriz. Bunlar, olumlu olmaya çalışmak, bardağın dolu tarafını görmek, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak; vücut geliştirme yapmak, fitness ile ilgilenmek, herhangi bir spor dalı ile uğraşmak, kitap okumak (Örneğin Ahmet Ümit romanları, okumak çok zevk verir ve merak uyandırır.), dua etmek, televizyon seyretmek, bir şeyleri başarmak (işte iyi performans göstermek, okulda derslerde başarılı olmak) gibi durumlar ya da davranışlardır. Boş durmak can sıkar. Mutlaka yapılacak bir amacınız bir meşgaleniz olsun. Bu yazıda mutlu olmanın yolları  ve mutlu olmanın faydaları üzerinde durmaya çalıştık.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17